Her yaş grubunun her öğünde kendisi için alternatif bulabileceği, ev yapımı, doğal ürünlerle, koruyucu ve katkı maddeleri kullanmadan hazırlanan, sürdürülebilirliğe önem veren, doğru saklama koşullarında saklanmış ve hijyenik bir ortamda özenle hazırlanmış farklı lezzetli seçeneklerle yemek pişirmeyi dert olmaktan çıkartıp yemek yemeyi ise keyfe dönüştürerek günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelen yemek marketi olmak ise marketimizin misyonudur. Dürüst olmak, bu alandaki işletmelere öncü ve örnek olmak, takım çalışmasını sağlıklı bir iletişim ile en iyi şekilde yürütmek ise marketimizin misyonudur.

Nuri Erdem

Tunus Şube Müdürü

1970 yılında İstanbul’da doğan Erdem ilk, ortaokul ve lise yıllarını Adana’da geçirmiştir. Turizm Otelcilik Meslek Yüksekokulunu bitirdikten sonra hayali olan turizm sektöründe Ege sahillerinin güzel ortamında, hemen hemen her departmanda 25 yıl çalıştı. Temmuz 2017’den itibaren Tunus Şube Müdürlüğü görevini başarı ile sürdürmektedir.

Tulga Işık

Bilkent Şube Müdürü

1977 yılında Ankara’da doğan Işık, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini de Ankara’da tamamlamıştır. Büro Yönetimi eğitimini Başkent Üniversitesi’nde alan Işık, 1999/2001 arası HOTİÇ Ayakkabı Mağaza Müdürlüğü, 2001/2002 Ankuva Home Store ve aynı bünyede olan Diesel, Elle Ayakkabı’nın Mağaza Müdürlüğünü yapmıştır. 2016/2018 tarihleri arasında KiK’e bağlı hizmet sektörü proje sorumlusu olarak çalıştı. Mayıs 2018’den itibaren Bilkent Şube Müdürlüğü görevini başarı ile sürdürmektedir.

Volkan Tosunbaş

Maidan Şube Müdürü

1980 Ankara doğumlu olan Volkan, lise yıllarının başında tanıştığı gıda sektöründe çekirdekten yetişti. 22 yıl önce başladığı bu sektörde, en alt basamaktan en üst basamağa kadar her bölümünde çalışarak ve kendini geliştirerek sayısız başarıları arkasında bıraktı.